Sistemimiz yaklaşık 5 dönümlük bir arazi üzerinde kuruludur. Bu arazinin 4/1’i üzüm bağı diğer 4/1’i ise Çay tarımı yapılmaktadır. Bunların yanında küçük bir seramız, sebze yetiştirdiğimiz bostanımız, üzümsü meyveler ve diğer meyve ağaçlarından oluşan fidanlıklarımız vardır. Bu alanlar hem gönüllüler tarafından hem de misafirlerce ekim,dikim ve bakım açısından kullandırılmakta, ürünlerinden faydalandırılmaktadırlar. Topraklarımıza ve çevre topraklara Avrupa Gübresi de denen Potasyum sulfat ve Nitrat kullanılmamakta tamamı ile organik gübre ve ilaçsız doğal oluşum yöntemi uygulanmaktadır.

Organik Tarım

ekodanitap-organik-tarim-2

Odun Mantarı (Shiitake)

Uzakdoğuda uygarlıklara savaş nedeni olan shitaki kültürü,doğal olarak da var olduğu Kaçkar ormanlarında şimdi yine doğal ortamda yetiştiriliyor.

ekodanitap-organik-tarim-4

Kokulu Kara Üzüm

Kafkasların ünlü Ayü Üzümü Kaçkarların ilk bağında en kaliteli şaraba dönüşüyor. Ayrıca Ekoçiftlikte var olan yüzlerce yıllık asmalar terbiye edilerek iyileştiriliyor.

ekolojik-yasam-ekodanitap-28

Blueberry (Yaban Mersini)-Frenk Üzümü

Yükseklerde yetişen ve tıbbi aromatik bitkiler kategorisinde insan sağlığı açısından yerini iyice sağlamlaştıran bu bitkiler organik teknikle kültüre alınarak yetiştiriliyor. Özellikle Şeker Hastalığı, Göz Hastalıkları ve Hormon Düzenleyici etkileri inanılmaz.

ekodanitap-organik-tarim-14

Böğürtlen-Ahududu

Yine yörede doğal olarak var olan ve çiftlikte kültürleri yetiştirilen Siyah ve kırmızı türlerinden yapılma en leziz marmelat ve reçeller.

ekodanitap_yesil_cay

Yeşil Çay

Japonyada öğrenilen bir teknikle Kodanitap bahçelerinde organik yolla toplanan çay, uzakdoğuda yaşam kaynağı olarak da bilinen yeşil çaya dönüştürülüyor.

ekodanitap-kackar-mountains-21

Organik Ürünler

Ayrıca, organik yumurtanızdan, sütünüze ve yine organik yollarla üretilen sebzenize kadar tüm besinlerinizi yerinde üretip yerinde tüketebileceksiniz.

Ekoturizm

Ekoturizm, yerel halkın kültürlerini ve değer yargılarını yok etmeden, çevreye zarar vermeyerek çevreden yararlanma yöntemlerinin geliştirilmesi ve onların turizm faaliyetlerinden yararlanmalarının sağlanması’dır.

ekolojik-yasam-ekodanitap-13
ekolojik-yasam-ekodanitap-11
ekodanitap

Gönüllü Sistemi

Dünya çapında yaygın bir sisteme sahip olan WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) örgütü, Türkiyede Buğday Derneğinin bir projesi olan TATUTA (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası) vasıtasıyla Türkiye genelinde seçilmiş Ekolojik Tarım ve EkoTurizm yapan çiftliklere “gönüllü”ler gönderir.

Gönüllüler ne yapar?

Gönüllüler çiftliklerin özelliklerine göre işletmeci ailelere yardım ederler ve karşılığıda da yemek/yatak ihtiyaçlarını giderip yöreyi ve kültürünü tanırlar. Aynı zamanda da karşılıklı bilgi alış verişinde bulunurlar.

Ekodanitap Natural Life 3 yıldır bu sisteme dahil olup en çok tercih edilen çiftliklerden biri haline gelmiştir. Çünkü hem çiftlikte yoğun tarım işleri fazla değil hem de Dünyanın her tarafından gelen misafir/müşterilerle Gönüllülerin kaynaşması ve tanışması her iki tarafa da ilginç gelmektedir.

Nasıl kayıt olunur?

Kayıt için Buğday Derneğine üyelik şartı aranan sisteme http://www.tatuta.org sitesinden ulaşabilir, daha uzun veya sezonluk gönüllülük için bizimle direkt temasa geçebilirsiniz.

ekolojik-yasam-ekodanitap-26
ekolojik-yasam-ekodanitap-12
ekolojik-yasam-ekodanitap-27
ekodanitap-volunteer